Що таке самобуд

Самобуд — це будинок, побудований без дозволу місцевих органів влади. У власника самобуду немає документів на право власності, а значить, він не може повноцінно користуватися житлом. Без узаконення самовільної забудови її не можна купити або продати, подарувати, передати у спадок або здати в оренду. У такому будинку немає прописаних мешканців, на нього не можна оформити субсидію, законно підключити газ і провести інші комунікації.

Як узаконити самовільне будівництво в 2024 році?

Штрафи за самовільне будівництво великі, а в разі несплати ваш будинок можуть знести. Тому набагато простіше і вигідніше узаконити самовільно побудований будинок. Але це складне завдання, і розібратися без компетентних юристів буде складно. У 2015 році узаконити самовільно побудований будинок можна було за будівельною амністією. Але зараз її скасовано, і якщо ви не почали процедуру легалізації самобуду в 2015 році, то вже потрапляєте під санкції, прийняті до набрання амністії.

В цілому, в 2024 році існує два шляхи отримати документи на право користування житлом: судовий порядок та районна адміністрація.

Судовий порядок

Легалізувати самобуд можна через суд. Для цього потрібно подати заяву в суд, дочекатися розгляду справи і рішення суду. Однак практика свідчить, що суд далеко не завжди схвалює такого роду позови. В такому випадку судове рішення про визнання права власності на самовільне будівництво не дає права власнику на експлуатацію цього об'єкта без прийняття в експлуатацію по порядку, встановленому законом.

Щоб підвищити шанси, рекомендуємо власнику самобуду надати на судовому засіданні довідки від районного відділу архітектури, пожежної служби та районної санітарно-епідеміологічної станції. Ці документи повинні свідчити, що самовільне будівництво відповідає будівельним та санітарним нормам.

Легалізація через органи державної влади

Ще один спосіб узаконення самовільної забудови — звернутися в районну адміністрацію. Для цього потрібно подати заяву, до якої додати певний пакет документів:

 • оригінал + копія технічного паспорта;

 • фотокопія і оригінал державного акту;

 • копія та оригінал декларації з ДАБІ;

 • завірені копії паспорта та ідентифікаційного коду;

 • квитанції про оплату "держмита";

 • рішення міської\сільської ради про присвоєння адреси;

 • заява на реєстрацію.

Якщо всі документи будуть в порядку, через 10 днів ви отримаєте на руки свідоцтво про право власності і станете повноцінним власником житла.

Законодавство і штрафи за самобуд

Відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України, власник самобуду не має прав на самовільно зведене житло. Фактично право власності на самобуд не належить нікому.

Також в 2017 році був прийнятий Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення містобудівної діяльності" №4733-1, зокрема до Законів України "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".

Згідно з цим Законом, штраф за самовільне будівництво значно збільшився.

Сьогодні розмір штрафу за самовільне будівництво збільшився до 18 мінімальних зарплат і становить до 57 600 грн. У разі невиплати штрафу будівлю можуть знести (і витрати на знесення буде також оплачувати недбайливий власник самобуду).

Виходячи з цього, узаконити самобуд потрібно якомога швидше. Але це дійсно складний процес, який забирає у власника багато сил, нервів і часу. Щоб спростити процес і узаконити самобуд швидко, зверніться в LexStatus.

Оформлення самобуду з LexStatus

Щоб отримати право власності на житло та узаконити самобуд, потрібно докласти чимало зусиль. Але експерти LexStatus знають, як легалізувати самобуд в 2024 році швидко і професійно.

Щоб замовити наші послуги:

1

Залиште свої
контакти
Ми зателефонуємо вам, щоб уточнити деталі і призначити зустріч

2

Передайте потрібні
документи
в паперовому або електронному вигляді. Ми вивчимо документи й обговоримо ціну і термін

3

Живіть повним
життям
Займайтеся своїми справами, поки експерти LexStatus легалізують ваш самобуд

3

Отримайте документи
на право власності
Заберіть документи, як тільки вони будуть готові

Не втрачайте час і нерви — зверніться в LexStatus
і отримаєте документи швидко!

Чому варто звернутися до LexStatus

Звичайно, ви можете витратити час і отримати всі документи особисто. Але чи варто це ваших зусиль?

Самостійно

 • годинами в чергах, витрачаючи час

 • заповнюєте складні, незрозумілі для вас папери

 • доплачуєте, щоб прискорити процес прийняття рішення

 • чекаєте, поки держпрацівник повернеться з обіду

 • зіштовхуєтесь із хамством та небажанням вас слухати

Підсумок: ви витратили час, не раз зіпсували собі настрій. А в підсумку вам знову повертають паперу "на доопрацювання" без пояснення причин. Здається, що це ніколи не закінчиться.

В Lexstatus

 • приходьте на одну зустріч у зручний для вас час

 • отримуєте чіткий список документів

 • відразу знаєте точну ціну оформлення

 • в будь-який момент можете зв'язатися з нашим експертом

 • спілкуєтеся тільки з уважними і привітними людьми

Підсумок: ви один раз прийшли в наш офіс, а після — жили повноцінним життям. Ми професійно оформили всі документи і легалізували самобуд швидко і без вашої участі.

LexStatus — найкращі, тому що:

Завжди поруч

Офіс нашої компанії працює в кожному обласному центрі, а замовити оформлення акта щодо введення в експлуатацію ви можете будь-якому місті України.

Готові допомогти

Навіть якщо ви не оформляєте замовлення в LexStatus, ви завжди можете отримати безкоштовну юридичну консультацію в будь-якому офісі нашої компанії.

Знаємо, що робимо

Експертно-правова компанія LexStatus працює на ринку України з 2000 року. Вже більше 16 років з нами працюють тільки професіонали.

Працюємо швидко

Експерти LexStatus точно знають знають, що означає швидка робота. Адже щодня ми допомагаємо узаконити більше 20 будинків і споруд.